Вчені створили контактні лінзи, які дозволяють бачити в темряві — навіть із заплющеними очима

Вчені з Університету науки і технологій Китаю розробили контактні лінзи, які дозволяють бачити в ближньому інфрачервоному діапазоні — навіть із заплющеними очима. Технологія може не лише дати людям «суперзір», а й допомогти тим, хто страждає на дальтонізм.
Лінзи працюють без зовнішнього джерела живлення, на відміну від класичних приладів нічного бачення. Вони містять наночастинки, що поглинають інфрачервоне випромінювання з довжиною хвилі від 800 до 1600 нанометрів і перетворюють його на видиме світло в діапазоні від 380 до 750 нанометрів. Ці частинки вбудовані в м’який, нетоксичний полімер, схожий на матеріал звичайних контактних лінз.
Під час експериментів миші з лінзами частіше вибирали темні ділянки, а не ті, що були освітлені інфрачервоним світлом, тоді як миші без лінз не демонстрували такої різниці в поведінці. Це свідчить про те, що лінзи справді дозволяли бачити інфрачервоне випромінювання. Також у піддослідних звужувалися зіниці під впливом ІЧ-світла, а знімки активності мозку демонстрували реакцію зорових центрів.
Людям лінзи дозволили розпізнавати напрямок мерехтливого інфрачервоного світла, причому з заплющеними очима ефект посилювався — інфрачервоні промені краще проникають крізь шкіру, ніж видиме світло, і менш схильні до перешкод. Учасникам експерименту також було легше сприймати сигнал із заплющеними очима, оскільки в такому разі усувалося вплив фонової освітленості та світлового шуму.
Згодом дослідники модифікували наночастинки так, щоб вони відображали різні ділянки інфрачервоного спектра у вигляді синіх, зелених і червоних кольорів. Це відкриває шлях до створення коригувальних лінз для дальтоніків: наприклад, перетворення червоного в зелений може компенсувати порушення кольорового зору.
Поки що лінзи вловлюють лише яскраве випромінювання від світлодіодних джерел. Для практичного використання необхідне доопрацювання чутливості та роздільної здатності — останню планують підвищити за допомогою спеціальної оптичної насадки у вигляді окулярів.
Розробка може не лише полегшити життя людям із порушеннями зору, а й знайти застосування в галузях безпеки, зв’язку та захисту інформації завдяки можливості прихованої передачі даних через інфрачервоні сигнали.